Blocks A ard B in the figure are connected by a bar of negligible weight. Mass of each block is 170 kg and μA = 0.2 and μB = 0.4 , where μA and μB are the coefficients of limiting friction between blocks and plane, calculate the force developed in the bar (g = 10 m/sec2):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150 N
b
75 N
c
200 N
d
250 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the plane makes an angle θ with horizontaltan θ = 815 If R is the normal reactionR = 17g cos θ = 170×10×(1517) = 1500 NForce of friction on A = 1500 ×0.2 = 300 NForce on friction on B = 1500 ×0.4 = 600 NConsidering the two blocks as a system, the net force parallel to the plane= 2×170g sin θ - 300 - 600 = 1600-900= 700 N∴ Acceleration = 700340 = 3517 m/s2Consider the motion of A alone.170g sin θ sin θ -300-P = 170×3517(where P is pull on the bar)P = 500-350 = 150 N