Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A board of mass m = 1 kg lies on a table and a weight of M = 2kg on the board. What minimum force F (in N) must be applied on the board to pull it out from under the load? The coefficient of friction between the load and the board is μ1=0.25 and that between board and table is μ2=0.5 (Take g=10m/s2).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 22.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

f1max=μ1N1=0.25×20=5Nf2max=μ2N2f2=0.5(10+20)f2=0.5×30=15NWhen both board and block start sliding at F > 15 N, their acceleration will bea=F−153To start sliding between board and block we use5=2F−153⇒ F=22.5N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring