A boat having a length 3 metre and breadth 2 metre is floating on a lake. The boat sinks by one cm when a man gets on it. The mass of the man is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 kg
b
62 kg
c
12 kg
d
128 kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Additional volume of liquid displaced =3×2×1100m3=350m3 Additional upthust =350×1000kg weight =60kg weight This must be equal to the weight of m g of the man ∴ mg=60kg weight or m=60kg