A boat is moving directly away from the gun on the shore with speed v1. The gun fires a shell with speed v2 at an angle α and hits the boat. The distance of the boat from the gun at the moment it is fired is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2v2sinαv1cosα−v2g
b
2v1sinαv1cosα−v2g
c
2v2sinαv2cosα−v1g
d
2v2cosαv1sinα−v2g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See fig. (7)For shell to hit the boat, the time taken by the boat to go from B to C with velocity v1 should be equal to the time taken by the shell to go from O to A and then A to C, i.e.,2v2sinαg=TFurther, x+v1T=R=2gv2sinαv2cosα or x+2gv1v2sinα=2gv2sinαv2cosα or x=2gv2sinαv2cosα−2gv1v2sinα or x=2gv2sinαv2cosα−v1