A bob of mass M is suspended by an inextensible string. A particle of mass m, moving with velocity v0 strike the bob as shown in the figure. The particle comes to rest just after collision. If θ=30∘, vo=4 m/s and mM=110 then calculate the velocity of the bob (in cm/s) just after collision.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here tension in the string will be impulse in nature. Let us make the impulse diagram of the situation.Applying impulse momentum equation for the particlemv0−J1=0 or J1=mv0 ……..(i)As the string is inextensible, the bob cannot move in vertical direction.Hence, Jtension =J1cosθ or Jtension =mvcosθthe horizontal component of impulse J1sinθ will be responsible for motion of the bob in horizontal direction, hence J1sinθ=MV or V=J1sinθM⇒V=mv0sinθM= 420 m/s=20 cm/sAfter collision the bob starts moving in the circular path.
A bob of mass M is suspended by an inextensible string. A particle of mass m, moving with velocity v0 strike the bob as shown in the figure. The particle comes to rest just after collision. If θ=30∘, vo=4 m/s and mM=110 then calculate the velocity of the bob (in cm/s) just after collision.