The bob of a simple pendulum has a mass of 40 g and a positive charge of 4x10-6 C. It makes 20 oscillation in 45 s. A vertical electric field pointing upward and of magnitude 2.5x104 NC-1 is switched on. How much time, in seconds will it now take to complete 20 oscillations? Take g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 51.96.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially T=2πLg=4520s……………………..(1) Finally T′=2πLg−qEm……………………………….(2) Dividing equation (1) and (2), we getTT′=g−qEmg⇒TT′=1−qEmg=1−4×10−6×2.5×10440×10−3×10 ⇒T′=2.598sFor 20 oscillation, time taken is t = 20x2.598⇒t = 51.96 s