The bob of a simple pendulum of length L = 2 m has a mass m = 2kg and a speed u=1 ms−1 when the string is at 370 to the vertical. (cos 370=0.8)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Tension in the string at the lowest a point in it’s swing is 29 N
b
Tension in the string at the lowest a point in it’s swing is 10 N
c
Tension in the string at highest point is 15.5 N
d
Tension in the string at highest point is 55.5 N
answer is M.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed of the particle at the lowest point is first calculated by the law of conservation of energy, so(U+K)A=(U+K)B mgL(1−cosθ)+12mu2=0+12mv2⇒ v2=u2+2gL(1−cosθ) ……..(1)Now, tension at the lowest point is T=mL(vB2+gL), where vB=v ⇒ T=mL(u2+3gL−2gLcosθ)Now, according to question,u=1 ms−1,g=10 ms−2,L=2m, m=2kg⇒ T=(22)(1+60−32) ⇒ T=29 N (b) At the highest point, we haveNow, please do not confuse θmax with θ as both may be different. So let us first calculate θmax. For this purpose we shall try to calculate the total mechanical energy of the particle at A, which isEA=UA+KA ⇒ EA=mgL(1−cosθ)+12mu2⇒ EA=(2)(10)(2)(1−45)+12(2)(1)2 ⇒EA=8+1=9 JSo, now at maximum height, we have vc=0 and by Law of conservation fo energy, total energy at C should also be 9 J⇒ mgL(1−cosθmax)=9 ⇒ (2)(10)(2)(1−cosθmax)=9⇒ 1−cosθmax=940 ⇒ cosθmax=3140⇒ TC=(2)(10)(3140) ⇒ TC=15.5N