A body is allowed to fall from a height of 100m. After 2s if acceleration due to gravity vanishes the total time of its fall is g=10 m/s2 in sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance travelled in 2s is h=12gt2 =12×10×22=20 mVelocity acquired after 2s is v=gt =10×2=20 m/sAs there is no acceleration, that body could travel the remaining distance 100−20=80 m with uniform velocity of 20m/s.∴ The time taken for the remaining journey is t=8020=4 s.∴ Total time of motion is 2+4=6 s