Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body coated black at 600Ksurrounded by atmosphere at 300K  has cooling rate r0 the same body at 900K surrounded by the same atmosphere will have cooling rate

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4r0

b

16r0

c

16r03

d

81r016

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Stefan's law is E=σT4-T4s, here E is energy radiated by a black body, σ is stefan's constant,T is temperature of the body  for given temperature T1,T2 E1E2=T14-Ts4T24-Ts4 substitute the given temperature and cooling rate E1=r0 in the above equationr0E2=6004-30049004-3004⇒r0E2=64-3494-34=1296-816561-81=12156480=316 E2=16r03
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring