A body cools in 7 min from 60oC to 40oC. What will be its temperature after the next 7 min? The temperature of surroundings is 10oC.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
28∘C
b
25∘C
c
30∘C
d
22∘C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Newton's law of cooling,θ1−θ2t=Kθ1+θ22−θ0So that 60−407=K60+402−10⇒ K=114 ………..(i)Now if after cooling from 40oC to 7 min the temperature of the body becomes θ, according to Newton's law of cooling,40−θ7=K40+θ2−10which in the light of Eq. (i), i.e., K = (1/l4), gives40−θ7=11420+θ2160−4θ=20+θ;θ=28∘C