A body covered a distance of 10m along a semicircular path. The ratio of distance to displacement is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7:5
b
8:3
c
12:5
d
11:7
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a semi-circular path of any radius R Dis tance =πR( length of semicircular path )Displacement =2 R(Diameter, that is the separation between initial and final positions)∴ Dis tan ce Displacement =πR2R=π2=227×2=117