Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds. The velocity of the body at the end of the 7th second is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10cm s-1

b

20cm s-1

c

5cm s-1

d

30cm s-1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

S1=U(2)+12a(2)2 s1=200mS1+S2=U(6)+12a(6)2 S2=220m U=115cm/s a=−15cm/s2 v=U+at  when  t=7 V=10cm/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds. The velocity of the body at the end of the 7th second is