A body is dropped on to the floor from a height h. It makes elastic collision with the floor bouncing back to the same height. The frequency of oscillation of its periodic motion Is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
f=22hg
b
f=12π2hg
c
f=12g2h
d
f=12πhg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The body of mass m is at rest on top. It undergoes free fall and attains a speed of v1 at the bottom.According to the law of conservation of energy, mgh=12mv 2.On simplifying this we get v=2gh ……………………..(1)Using this we find the time taken to go down using equations of motion.v=u+at , Substituting v=2gh , u=0 and a=g,We get 2gh=u+g t,Therefore, 2ghg =t .This is time of descent. The total time taken to complete one full oscillation will be two times the time taken to reach the ground.Hence 22ghg =Ti.e. T=22hg and f=12g2h