A body is dropped from the top of the tower of height ‘h’ after 1sec it is stopped and released what will be height after 2 sec g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
h-40
b
h-30
c
h-10
d
h-20
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The distance covered in 1sec S=10m; S=12gt2The distance covered in next 2sec S=20mTotal distances travelled down is 10+20=30m The height of stone is h−30m