A body dropped from the top of a tower hits the ground after 4 s. How much time does it take to cover the first half of the distance from the top of the tower?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 s
b
2 s
c
22 s
d
3 s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let h be the height of the tower. Then h=12gt2=12g(4)2=8g.The time taken to fall through h2=4g is given by h2=12gt2 or 4g=12gt2 or t2=8 or t=22 s.