Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body executing SHM has a maximum acceleration equal to 48 m/sec2 and maximum velocity equal to 12 m/sec. The amplitude of SHM is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3 m

b

332 m

c

10249 m

d

649 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

given maximum acceleration amax=48m/s2Maximum velocity  Vmax=12m/samplitude A=? here angular velocity =ωamaxVmax=ω2AωA=4812=4=> ω=4 Vmax=ωAsubstitute maximum velocity, and angular velocity12=4(A)A=3m.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring