A body executing SHM has a maximum velocity 1 m/sec, maximum acceleration of 4 m/sec2. It’s amplitude in meters is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
0.75
c
0.5
d
0.25
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given vmax=1m/svmax=1m/s2=ωA---(1) . here ω is angular velocity, A is amplitude amax=4m/s2=-ω2A---(2) squaring equation (1) ÷equation(2) 14=ω2A2ω2A ⇒14=A=0.25 m