A body is executing S.H.M. When its displacement from the mean position is 4 cm and 5 cm, the corresponding velocity of the body is 10 cm/sec and 8 cm/sec. Then the time period of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2π sec
b
π/2sec
c
π sec
d
3π/2 sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=ωa2−y2 ⇒10=ωa2−(4)2 and 8=ωa2−(5)2On solving A=41 and ω=2rad/s ⇒ω=2πT=2 ⇒T=πsec