A body falling from a high Minaret travels 40 m in the last 2 seconds of its fall to ground. Height of Minaret in metre is (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60
b
45
c
80
d
50
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let height of Minaret be H and body take time T to fall from top to bottom. H = 12gT2 …(i)In last 2 s, body travels distance of 40 m, so in (T - 2) second, distance travelled = (H - 40) m⇒ (H-40)=12g(T-2)2 …(ii)By solving Eqs. (i) and (ii), we get T = 3 s and H = 45 m