A body falls from a height h=300m, the ratio of distances travelled in each 2s, during t=0 to t=6s in the journey is:…….
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:5:9
b
1:3:5
c
1:5:3
d
1:2:3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a freely body s=12gt2 For first 2s: s1=12g(2)2=12g(4)………..(i) For the next 2s: s2=12g(4)2−12g(2)2 =12g[16−4] =12g[12]……...(ii) For last 2s: s3=12g(6)2−44 =12g[36−16]=12g(20)……...(iii)The ratio of all these distance is s1:s2:s3=12g(4):12g(12):12g(20) =4:12:20 =1:3:5