A body is floating in oil of density 0.8 gm/cm3 with 50% of its volume submerged in the oil. What percent of its volume will remain above the water srface when the body floats in water?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40%
b
75%
c
60%
d
80%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If σ gm/cm3 be the density of the material of the body, then when it is floating in oilV×σ×g=V2×0.8×g⇒σ=0.4 gm/cm3when floating in water let V' be the submerged volume.∴ V1×1×g=V×0.4×g⇒V1=0.4∴ V−V1V=1−V1V=1−0.4=0.6=60%