A body goes 10km north and 20km east what will be the magnitude of the displacement from initial point?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 22.36 KM.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The displacement vector can be written as S¯=20i^+10j^ kmWhere i^, and j^ are unit vectors along east and north (or) along X-axes and Y-axes respectively∴Magnitude of displacement S=202+102=500=22.36km