A body has an initial velocity of 3 m/s and has an acceleration of 1 m/sec2 normal to the direction of the initial velocity. Then, its velocity 4 seconds after the start, is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 m/sec along the direction of initial velocity
b
7 m/sec along the normal to the direction of initial velocity
c
7 m/sec mid-way between the two directions
d
5 m/sec at an angle tan-1 (4/3) with the direction of initial velocity
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ux=3m/s,ax=0uy=0, ay=1m/sec2 and t=4secIf vx and vy be the velocities after 4 sec respectively, thenvx=ux+axt=3ms−1vy=uy+ayt=0+1×4=4ms−1v=vx2+vy2=32+42=9+16=5m/sAngle made by the resultant velocity w.r.t. direction of initial velocity, i. e.,x-axis, isβ=tan−1vyvx=tan−143