A body of mass 100 gm is executing simple harmonic motion. Its displacement x (in cm) at time t (in second) is given by x=10 cos(50t-π/3). Then maximum restoring force acting on the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 N
b
75 N
c
25 N
d
50 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m = 0.1 kg, Amplitude A = 0.1 m and ω=50 rad/s∴ Maximum restoring force =mω2A=0.1×(50)2×0.1 N=25 N