A body of mass 40 grams executes simple harmonic motion of amplitude 2 cm. If the time period is 0.20 seconds. What would be the total mechanical energy of system?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14.8×10−3J
b
7.9×10−3J
c
23.7×10−3J
d
3.9×10−3J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total mechanical energy of the system (given m=40 g)E=12mω2a2=12×40×10-3×2πT22×10-22 =12×40×10-32×3.140.22×2×10-22 =7.9×10−3J