A body of mass 6kg is acted upon by a force which causes a displacement in it given by x=t24 metre where t is the time in second. The work done by the force in 2 seconds is __J.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=t24 dxdt=vel=t2At t=0 we get u=02=0m/s At t=1s we get V=12m/s At t=2s we get V=22=1m/sW=12mv2−12mu2=12×6×1=3J