Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 10 kg is acted upon by two perpendicular forces 6 N and 8 N. The resultant acceleration of the body is :(i) 1ms-2 at an angle of tan−1⁡43 w.r.t. 6 N force(ii) 0.2ms-2 at an angle of tan−1⁡43 w.r.t. 6 N force(iii) 1ms-2 at an angle of tan−1⁡34 w.r.t. 8N force(iv) 0.2ms-2 at an angle of tan−1⁡34 w.r.t. 8N force

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

(i, iii)

b

(i, iv)

c

(ii, iii)

d

(ii, iv)

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Resultant force 82+62=10 NAcceleration=10N10 kg=1m/s2tan⁡θ1=86=43tan⁡θ2=68=34
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring