A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time dependent forceF=2ti^+3t2j^N, wherei⏜ and j⏜ are unit vectors along X and Y-axis. What power will be developed by the force at the time (t)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2t2+4t4W
b
2t3+3t4W
c
2t3+3t5W
d
2t+3t3W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to question, a body of mass 1 kg begins to move under the action of time dependent force, F=2ti^+3t2j^Nmdvdt=2ti^+3t2j^∫dv=∫2ti^+3t2j^dt (∵m=1 kg)v=t2i^+t3j^∴ Power developed by the force at the time t will be given byP=F·v=2ti^+3t2j·t2i^+t3j^=2t·t2+3t2·t3P=2t3+3t5W