A body of mass 2 kg is being dragged with uniform velocity of 2 m/s on a rough horizontal plane. The coefficient of friction between the body and the surface is 0.20. The amount of heat generated in 5 sec is J=4.2 joule / cal and g=9.8m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.33 cal
b
10.21 cal
c
12.67 cal
d
13.34 cal
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done = Force X Displacement = μmg×(v×t)W=(0.2)×2×9.8×2×5 joule Heat generated Q=WJ=0.2×2×9.8×2×54.2=9.33 cal.