A body of mass 2kg is driven by an engine delivering a constant power of 1 J/s. The body starts from rest and moves in a straight line. After 9 seconds, the body has moved a distance (in m)_____.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0018.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : constant power = P=△Kt So, △K=Pt ⇒Pt=12mv2−12mu2=12mv2 ⇒Pt=12mv2−0=12mv2,(∵u=0)⇒1×t=12×2×v2 ⇒v=t ⇒dS=tdt ⇒ dist. travelled s=∫09tdt=23t3/209=23932−0=23×27=18m
A body of mass 2kg is driven by an engine delivering a constant power of 1 J/s. The body starts from rest and moves in a straight line. After 9 seconds, the body has moved a distance (in m)_____.