A body of mass 1kg executing S.H.M., its displacement y cm at t seconds is given by y=6sinπ100πt+14. Its maximum kinetic energy is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6J
b
18J
c
24J
d
36J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a body executing simple harmonic motion the maximum kinetic energy will be at its mean position. We know that,Mechanical energy = Potential Energy + Kinetic energyAt mean position potential energy is 0. Hence the mechanical energy will be equal to maximum kinetic energy.Mechanical energy = 12mω2A2 Where m=1kg, ω=100 rad/s , A=0.06mSubstituting this in the relation for maximum kinetic energy i.e. mechanical energy, we getME = 121×1002×0.062Hence ME = 1236=18J.