Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 2 kg has an initial velocity of 3 meters per second along OE and it is subjected to a force of 4 N in a direction perpendicular to OE. The distance of the bodyfrom O after 4 seconds will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 m

b

20 m

c

8 m

d

48 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Displacement of body in 4 sec along OEsx=vxt=3×4=12mForce along OF (perpendicular to OE)=4 N∴ ay=Fm=42=2m/s2Displacement of body in 4 sec along OF⇒ sy=uyt+12ayt2=12×2×(4)2=16m  As uy=0∴  Net displacement s=sx2+sy2=(12)2+(16)2=20m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring