A body of mass 2 kg has an initial velocity of 3 meters per second along OE and it is subjected to a force of 4 N in a direction perpendicular to OE. The magnitude of displacement of the body from O after 4 seconds will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 m
b
20 m
c
8 m
d
48 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Displacement of body in 4 s along OEsx=vxt=3×4=12mForce along OF (perpendicular to OE) =4N∴ ay=Fm=42=2m/s2Displacement of body in 4 s along OF⇒ sy=uyt+12ayt2=12×2×(4)2=16m As uy=0∴ Net displacement s=sx2+sy2=(12)2+(16)2=20m