A body of mass 40kg having velocity 4 m/s collides with another body of mass 60kg having velocity 2 m/s. If the collision is inelastic, then loss in kinetic energy (in J) will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 48.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Loss in kinetic energy =12m1m2(u1−u2)2m1+m2=1240×6040+60(4−2)2=48 Joule