A body of mass 40kg having velocity 4 m/s collides with another body of mass 60kg having velocity 2 m/s. If the collision is inelastic, then loss in kinetic energy will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
440 J
b
392 J
c
48 J
d
144 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Loss in kinetic energy=12m1m2u1−u22m1+m2=1240×6040+60(4−2)2=48J
A body of mass 40kg having velocity 4 m/s collides with another body of mass 60kg having velocity 2 m/s. If the collision is inelastic, then loss in kinetic energy will be