A body of mass 5 kg makes an elastic collision with another body at rest and continues to move in the original direction after collision with a velocity to 110th of its original velocity. Then the mass of the second body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.09 kg
b
0.5 kg
c
5 kg
d
5.09 kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of the first body m1=5kg , for elastic collision e = 1 Suppose initially body m1 moves with velocity vAfter collision velocity becomes (u10) .Let after collision velocity of M block becomes (v2) .By conservation of momentumm1u1+m2u2=m1v+m2v2 Or 5u+M×0=5×u10+Mv2Or 5u=u2+Mv2 ……………(i) Since, v1−v2=−e(u1−u2) u10−v2=−1(μ)Or u10+u=v2 11u10=v2 …………(ii)Substituting value of v2 in Eq. (i) form Eq. (ii)We get 5u=u2+M(11u10) Or 5−12=M(1110)Or M=9×102×11 Or M=4511 = 4.09 kg