A body of mass 2 kg moves along x-axis under the influence of a force which varies with time according to the graph shown in figure. Then average acceleration of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 m/s2
b
12.4 m/s2
c
8.33 m/s2
d
6.2 m/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(3)mv - mu = Area under F - t graph.∴ 2v−u= 20 × 4+12 × 6−4 × 20⇒ v−u=50 m/s∴ Average acceleration a¯=v−ut=506 m/s2=8.33 m/s2