A body of mass 2 kg moves down the quadrant of a circle of radius 4 m. The velocity on reaching the lowest point is 8 ms-1. Work done against friction is (take g = 10m/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
78.4 J
b
64 J
c
16 J
d
zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to work energy theorem, work done by all forces =ΔKEWgr+Wfr=ΔK.E=12mv2−0=12×2×64=64⇒Wfr=64−Wgr=64−mgR=64−80=−16JThus work done by body against friction = 16 J
A body of mass 2 kg moves down the quadrant of a circle of radius 4 m. The velocity on reaching the lowest point is 8 ms-1. Work done against friction is (take g = 10m/s2 )