Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 4kg is moving along positive X – direction with a velocity of 5ms−1 . Now a force of 202N  is applied at an angle 450  with X – axis. Its velocity after 3s  is,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20ms−1

b

15ms−1

c

25ms−1

d

5ms−1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Fx=202cos450=20N F=ma ⇒20=4a ⇒a=204=5m/s2Vx=5+204(3)=20 m/sVy=at=5(3)=15m/sV=Vx2+Vy2=25m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 4kg is moving along positive X – direction with a velocity of 5ms−1 . Now a force of 202N  is applied at an angle 450  with X – axis. Its velocity after 3s  is,