A body of mass 1 kg is moving along positive x-axis with velocity 2 m/s. At t = 0, a constant force, parallel to positive y-axis, starts acting on the body and after 5 sec, speed of the body is found to be 4 m/s. Then work done by the force in 5 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 J
b
6 J
c
16 J
d
10 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By work – energy theoremW=KEf−KEi=12 ×1 × 42 − 12 ×1 × 22 joule = 6 J
A body of mass 1 kg is moving along positive x-axis with velocity 2 m/s. At t = 0, a constant force, parallel to positive y-axis, starts acting on the body and after 5 sec, speed of the body is found to be 4 m/s. Then work done by the force in 5 sec is