Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 5kg moving along a straight line is accelerated from 4ms–1 to 8ms–1 with the application of a force of 10N in the same direction. Then,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Work done by the force is 120J

b

Displacement of the body is 12m

c

Time for the change in velocity is 2s

d

All the above

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a = F/M = 10/5 = 2 m/s2v = u+at ⇒ t = 2secv2-u2 = 2as ⇒ s = 12mW = FS = 120 J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 5kg moving along a straight line is accelerated from 4ms–1 to 8ms–1 with the application of a force of 10N in the same direction. Then,