A body of mass 3 kg is moving along a straight line with a velocity of24ms−1 . When it is at a point 'P' a force of 9 N acts on the body in a direction opposite to its motion. The time after which it will be at 'P' again is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8s
b
16s
c
12s
d
24s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When it reaches the point ‘P’ again s=0 ut−12at2=0⇒t=2ua a=fm ∴t=2ufm=2×2493=16s