A body of mass 5 kg is moving with a momentum of 10 kg-m/s. A force of 0.2 N acts on it in the direction of motion of the body for l0 seconds. The increase in its kinetic energy is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.8 joules
b
3.2 joules
c
3.8 joules
d
4.4 joules
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change in momentum = Force x timeP2-P1 = F ×t = 0.2×10 = 2⇒P2 = 2+P1 = 2+10 = 12 kg-m/sIncrease in K.E.= 12m(P22-P21) = 12×5[(12)2-(10)2]= 4410 = 4.4 J