A body of mass 2kg is moving with velocity 10 m/s towards east. Another body of same mass and same velocity moving towards north collides with former and coalsces and moves towards north-east. Its velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
5 m/s
c
2.5 m/s
d
52m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial momentum =P¯=mi^+mvj^|P→|=2mvFinal momentum = 2m×VBy the law of conservation of momentum 2m×V=2mv⇒V=v2 In the problem v=10m/s (given) ∴V=102=52m/s
A body of mass 2kg is moving with velocity 10 m/s towards east. Another body of same mass and same velocity moving towards north collides with former and coalsces and moves towards north-east. Its velocity is