A body of mass 2 kg is placed on a smooth horizontal surface. Two forces F1 = 20N and F2 = 103N are acting on the body in directions making angle of 300and 600to the surface. The reaction of the surface on the body will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20N
b
25N
c
5N
d
zero
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N+F1Sin300+F2Sin600= mg⇒ N+20×12+103.32=20⇒ N = 20−25 = −5Normal reaction is coming negative means the body is lifted from the ground and hence N = 0