A body of mass 1kg is projected upward with a speed of 10 m/s. It returns to the point of projection with a speed of 8 m/s. Air resistance remains constant during the entire Journey of the body. Then maximum height attained by the body is ____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.1 m
b
3.2 m
c
5 m
d
6.2 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘R’ be the average resistance offered by air.∴ 2RH=12 mu2−12 mv2 ........(1)Also, u2=2g+RmH .........(2)Solving, H=v2+u24g=82+1024× 10m=4.1m