Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 50 kg is projected vertically upwards with velocity of 100 m/sec. 5 seconds after this body breaks into 20 kg and 30 kg.  If 20 kg piece travels upwards with 150 m/sec, then the velocity of other block will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 m/sec downwards

b

15 m/sec upwards

c

51 m/sec downwards

d

51 m/sec upwards

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Velocity of 50 kg. mass after 5 sec of projection v=u−gt=100−9.8×5=51m/sAt this instant momentum of body is in upward direction Pintial =50×51=2550kg−misAfter breaking 20 kg piece travels upwards with 150 m/s let the speed of 30 kg mass is V Pfiral =20×150+30×VBy the law of conservation of momentumPinitial =Pfimal ⇒2550=20×150+30×V⇒V=−15m/si.e. it moves in downward direction.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring