A body of mass 0.5 kg is projected vertically upwards with velocity of 40 m/s. Its maximum gravitational potential energy is found to be 80% of initial kinetic energy. Then the average air resistance acting on the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.50 N
b
1.25 N
c
4.25 N
d
1.5 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mgH=80100×12mV2⇒ H=2V25g=2×4025×10m=64 mAt the highest lost energy = 20% of initial K.E∴ R×64=20100×12×0.5×402⇒R=1.25 N