A body of mass 60 Kg is pushed with just enough force to start it moving on a rough horizontal surface with μS=0.5 and μk=0.4 and the force continues to act afterwards. The acceleration of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.98 m/s2
b
3.92 m/s2
c
4.9 m/s2
d
Zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Minimum force to push μsmgand frictional force while it moves μkmg.So a=μs−μkg=0.98m/s2.