Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 10kg at rest is acted upon simultaneously by two forces 4 N and 3 N at right angles to each other. The kinetic energy of the body at the end of 10 sec is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100 J

b

300 J

c

50 J

d

125 J

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Net force on body =42+32=5N ∴a=F/m=5/10=1/2 m​/​s2Kinetic energy = 12mv2=12m(at)2=125 J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 10kg at rest is acted upon simultaneously by two forces 4 N and 3 N at right angles to each other. The kinetic energy of the body at the end of 10 sec is